banner-big
Gol marcat în ultimul minut! Meciul s-a decis la ultima faza
Data: 2017-10-14

Sporting Apahida si Universitatea Cluj II s-au întâlnit  ieri pe Arena ”Vasile Moga” din Apahida, într-un meci din cadrul etapei a noua, a campionatului Ligii a IV-a. Lotul apahidenilor pentru acest meci a fost vitregit de absențele mai multor titulari.

Sporting Apahida a avut prima șansă de a înscrie a partidei prin Gabriel Luca, jucătorul cu nr. 21 a trimis puternic dintr-o lovitură liberă de la 25 metrii de poartă, însă mingea a lovit stâlpul din dreapta portarului. Zece minute mai târziu a fost rândul celor de la Universitatea să trimită mingea în bară după ce în primă instanță, Nicoară portarul Sportingului a avut o intervenție salvatoare în fața atancantului oaspeților. Portarul gazdelor avea să fie eroul primei reprize, până la pauză reușind să mențină egalitatea pe tabelă printr-o serie de parade miraculoase. În prima repriză apahidenii au și marcat, însă golul lui Andrei Pop a fost anulat corect pe motiv de offsaid.

Portarul Nicoară la una din numeroasele intervenții salvatoare

În repriza a doua Universitatea a rămas la cârma jocului, și-a creat din nou multe ocazii de a marca, însă fie lipsa de precizie a jucătorilor îmbrăcați în alb-negru fie interventiile spectaculoase ale portarului gazdelor au facut ca scorul să rămână alb până spre finalul meciului, de menționat că în repriza a doua apahidenii au avut trei șanse mari de a marca. Golgeterul echipei Ovidiu Bondor a ratat două mari oportunităti, ambele din apropierea careului mic. De asemenea Andrei Pop a avut șansa să deschidă scorul la o fază frumoasă, jucătorul gazdelor a șutat puternic din coltul careului de 6 metrii,însă mingea a trecut razant peste transversală.

O parte dintre spectatorii prezenți l-au contestat vehement pe arbitrul meciului

Cele trei puncte au luat drumul Clujului la ultima faza a meciului când după câteva șuturi  spre poarta lui Nicoara blocate de fundași gazdelor, mingea a ajuns norocos la unul dintre atacanții oaspeților aflat la 4 metrii de poartă, care a șutat cu sete și a adus victoria studenților.  A fost o victorie meritată, dacă ținem cont de numeroasele ocazii avute de studenții clujeni , însă care a lăsat un gust amar echipei gazde, mai ales prin prisma momentului în care s-a marcat unicul gol al meciului.

Etapa viitoare Sporting va juca tot pe teren propriu în compania formației Viile Dejului.

Meci palpitant la Iclod, cu un final de vis pentru Sporting Apahida
Data: 2017-10-09

Sâmbătă 7 octombrie s-a consumat o nouă etapă din Liga a IV-a pentru Sporting Apahida prin meciul disputat în deplasare la Iclod. Formația gazdă Unirea Iclod pornea ca favorită dacă ținem cont de poziția avută în clasament și de numărul de puncte strânse pe teren propriu, iar prima repriză a meciului le-a dat apă la moară celor care erau siguri de o victorie a gazdelor.

Unirea Iclod a condus la pauză cu scorul de 1-0, prin golul lui Porumb, iar în vestiarul Sportingului s-a tras semnalul de alarmă. Așa cum am remarcat și în precedentele partide, apahidenii se mobilizează mai bine după pauză, iar punctele câștigate de Sporting în acest început de campionat au fost obținute prin realizările venite în repriza a doua. Situația s-a repetat și în partida de la Iclod.

Ovidiu Bondor a reusit sa restabilească egalarea ducând scorul la 1-1, iar Alin Vasilaș i-a adus pentru prima dată în avantaj pe apahidenii câteva minute mai târziu (2-1).Gazdele au reușit să egaleze la 2 prin Ținteșan, însă golgeterul echipei Sporting, Ovidiu Bondor (cu 8 reușite) a trimis cele trei puncte spre Apahida, realizând astfel ”dubla”.

După 8 etape noua echipa a comunei Apahida strânge 13 puncte și urcă pe 8 fiind la egalitate de puncte cu Unirea Iclod și Universitatea II, golaverajul despărțindu-le pe cele trei echipe.

Jumătate de echipă se uita la ea în timp ce mingea intra în poartă! Arbitrul a validat golul!!!
Data: 2017-10-02

Sâmbăta 30 septembrie, de la ora 11, pe Arena ”Vasile Moga” din Apahida s-a disputat meciul Sportingului în compania formației Arieșul Mihai Viteazu, partidă din cadrul etapei a șaptea a Ligii a IV-a de fotbal Cluj.

Meciul a debutat cu o dominare clară a celor de la Mihai Viteazu care au  reușit să deschidă scorul în minutul 35. Trei minute mai târziu ospeţii puteau să-și dubleze avantajul însă portarul Nicoară a avut un reflex salvator.

Nicoară unul dintre cei mai buni jucători de pe teren în meciul de sâmbătă

Apahidenii au îndrăznit mai mult pe final de repriză, iar insistența le-a fost răsplătită, cu cinci minute înaintea fluierului de final al primei reprize, Ovidiu Bondor reuşeşte să scape de marcajul ultimului apărător și intră în careu, driblează portarul în lateral însă este agățat de acesta și arbitrul aproape de fază dictează lovitură de pedeapsă pentru gazde. Răul Câmpean plasează excelent șutul în partea dreaptă a portarului, care deși ghicește colțul nu mai are cum respinge mingea care intră în poartă.

Raul Câmpean execută perfect lovitura de pedeapsă

La pauză scorul a fost 1-1.

Repriza a doua a meciului a continuat în aceeaşi notă, apahidenii au preferat să se apere și să iasă pe contraatac.
 În minutul 50 o fază controversată aduce echipa gazdă în avantaj. Era un atac poziţional cu mijlocașii Someșului la 20m de poartă, iar fundașii și mijlocași oaspeților îngrămădiți în propriu careu. Un cățel din audiență intră pe gazon și distrage atenția câtorva jucători oaspeți, inclusiv a portarului celor de la Mihai Viteazu, Ciotlăuș Dan șutează la poartă din afara careului, mingea deși nu suficient de puternică îl păcălește pe portarul visător a oaspeților și intră în poartă. Arbitrul spre surprinderea tuturor validează golul, cu toate protestele oaspeților și Apahida preia conducerea pe tabela de marcaj profitând la maxim de avantajul creat de ”jucătorul surpriză”.

KARA ”coautoarea” golului marcat de Ciotlăuș!

Cei de la Mihai Viteazu și-au înteţit atacurile, doar intervențiile spectaculoase a portarului Nicoară au păstrat scorul până spre finalul meciului. În minutul 75, oaspeții obțin un penalty după un fault inutil a unuia dintre fundașii gazdelor. Executantul trimite mingea în bară și Nicoară mai scapă o dată.

Presiunea oaspeților a dus la eroarea autorului primului gol Raul Câmpean, care a luftat o respingere lăsând în postura de singur cu portarul pe unul dintre atacanții Arieșului care de această dată a reușit să-l învingă pe Nicoară și să aducă egalarea.

De menționat că după marcarea golului egalizator, tot  oaspeții au fost cei care au avut ocazii mai clare și mai multe de a marca.

Bondor a avut și el o șansă de a marca din 6 metri, la finalul meciului, însă chiar dacă introducea mingea în poartă arbitrul nu ar fi validat golul, întrucât tușierul ridicase fanionul, anunțând o poziție afară din joc

Meciul palpitant putem spune că i-a adus Sportingului un punct în compania uneia dintre cele mai puternice echipe pe care le-au întâlnit apahidenii în acest început de campionat. Cu 10 puncte în 7 partide Sporting Apahida se situează pe poziția a zecea și urmează un meci la fel de greu Sâmbătă 7 Octombrie la Iclod.

Sporting la a treia victorie consecutivă!
Data: 2017-09-19

Spectatorii prezenți azi pe Arena ”Vasile Moga” din Apahida au asistat la o partidă spectaculoasă cu multe goluri și multe alte ocazii de poartă. Sporting Apahida și Vulturul Mintiul Gherlii s-au întâlnit într-un meci din cadrul etapei a patra (Liga a IV-a), partidă începută la ora 17.

Sporting a început cu: Marius Nicoara in poarta, Muresan Liviu, Raul Campean, Bold Stefanio, Florin Pojar, Muresan Alexandru, Luca Gabriel, Pop Cornel, Ciotlăuș Dan, Vasilaș Alin și Ovidiu Bondor.

Apahidenii au inceput in forta meciul punand stapanire pe mijlocul terenului inca de la primul fluier al arbitrului. Ovidiu Bondor a reusit sa deschida scorul dupa o centrare perfecta a numarului 9, Alin Vasilas. Atacantul Sportingului a pus latul si a marcat din 6 metrii. Al doilea gol al meciului a fost destul de bizar. Ovidiu Bondor a scapat singur cu portarul advers, a intrat in careul de 16 metrii si a incercat un lob, mingea parea ca va iesi in afara terenului, inclusiv atacantul si-a pus mainele in cap fiind convins ca a ratat o ocazie imensa, insa mingea a cazut pe un smoc de iarba si a capatat o traictorie ciudata intrand in plasa oaspetilor de azi. ”A marcat harciogul” a fost prima reactie a celor din tribune care s-au amuzat si bucurat de majorarea scorului.

Alin Vasilaș a făcut o partidă foarte bună, a dat două pase de gol și a obtinut un penalty

Oaspeții de azi s-au motivat la pauză și au intrat pe teren hotărâți să întoarcă rezultatul. În 10 minute de la reluarea jocului jucătorii Mintiului ar fi putut egala situația pe tabelă. Mai întâi arbitrul a acordat un penalty, la o intervenție hazardată a portarului Nicoară la o minge plouată în careul de 16 metrii. Lovitura de pedeapsă a fost transformată deși portarul Sportingului ghicise colțul pe care va bate jucătorul celor de la Mintiu. În doar 5 minute oaspeții au avut o ocazie imensă însă au rătat din 6 metri o mare oportunitate de egalare.

Fotbaliștii Sportingului și-au adus aminte că joacă pe teren propriu și au preluat din nou frâiele jocului. În minutul 60 Bondor reușete tripla după o gafă a noului portar introdus la pauză de echipa oaspete. Scorul a urcat la 3-1 și deja se cunoștea câștigătoarea celor trei puncte. În minutul 75 Alin Vasilaș a fost faultat în careul de 16 metri și s-a dictat lovitură de pedeapsă pentru gazde.

Bold Stefanio marcatorul golului din penalty

Executantul loviturii a ratat in prima instanta, mingea respinsa de portar a ajuns din nou la acesta insa acesta a fost faultat din nou de unul din aparatori si s-a dictat lovitura de pedeapsa si s-a acordata un cartonas rosu unui jucator al echipei oaspete. Cel de-al doilea penalty a fost transformat fără probleme si scorul urca la 4-1.

Dupa 3 minute mingea ajunge in careul apahidenilor, iar portarul Nicoara face o gafa si este penalizat de atacantul oaspetilor care reduce din diferenta.

Atacantul Sportingului Ovidiu Bondor marcator a patru goluri in meciul de azi

Ovidiu Bondor, omul meciului, si-a trecut in cont golul cu numarul 4, dupa o noua centrare de pe partea stanga a terenului, pe care a reusit sa o fructifice cu un sut plasat la coltul lung. Scorul de 5-2 s-a mentinut pana la finalul meciului.

Sporting - Someșul 3-1 ! Apahida vine cu trei puncte de la Gilău
Data: 2017-09-16

Sporting Apahida a întâlnit azi într-un meci din cadrul etapei a IV-a a Ligii a 4-a de fotbal Cluj, Someșul Gilău. Meciul s-a disputat pe terenul celor de la Gilău, un teren tare cu iarba arsă de soarele puternic din ultimele zile.

Meciul a început bine pentru apahideni cu un gol marcat în primele minute de atacantul Ovidiu Bondor, până la pauză însă gazdele de azi au reușit să egaleze. La faza golului marcat de Someșul, fotbaliștii noștii au cerut henț, marcatorul făcând o preluare cu mâna. Arbitrul meciului a lăsat jocul să continue și golul a fost validat.

Ovidiu Bondor a marcat doua goluri in meciul de azi

La fel ca în meciul trecut apahidenii s-au consultat la pauză și au luat măsuri pentru a percuta poarta adversarilor în partea a doua a meciului. În repriza a doua Ovidiu Bondor a reușit dubla, iar fostul jucător a Unirii Jucu; Gabriel Luca și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Someșul Gilău - Sporting Apahia 1-3, iar alb-negrii reușesc să lege doua victorii și să urce câteva pozitii în clasament. Marti 19 septembrie, iubitorii fotbalului din Apahida sunt invitați să asiste la meciul Spoting Apahida - Vulturul Mintiul Gherlii, partidă din cadrul etapei a V-a, meci disputat pe Arena ”Vasile Moga” din Apahida.

Sporting Apahida întoarce rezultatul și ia primele puncte în Liga a IV-a
Data: 2017-09-09

Etapa a III-a a campionatului le-a prăgătit băieților antrenați de Florin Pojar un adversar incomod ACS CSM Câmpia Turzii. Meciul disputat pe Arena ”Vasile Moga” a început în jurul orei 11. La meci au asistat aproximativ 30 de persoane care au venit să vadă live prima victorie a Sporting-ului Apahida.

Meciul nu a început deloc bine pentru echipa gazdă, care s-a văzut condusă încă din minutul 15 a meciului. Oaspeții s-au retras în apărare sperând că vor reuși să joace corect cartea contra-atacului, însă nu a fost deloc așa.

Sporting a început să joace fotbal abia din minutul 30. Ciotlăuș a reușit o pasă filtrantă către Alin Vasilaș care a ajuns în postura de singur cu portarul advers însă nu a cadrat poarta și a ratat execuția de la 7 metrii. Ovidiu Bondor a avut și el două ocazii concrete de a marca în prima repriză însă nici acesta nu a reușit să bage minge-n poartă.

Apahidenii au ieșit mai motivați de la cabine și au dat drumul bine la minge încă din primul minut al reprizei secunde. Meciul s-a desfăsurat la o sinngură poartă, cea a oaspeților însă neinpirația lui Bondor și a nr. 20 de la gazde au făcut ca scorul să le rămână favorabil celor de la Câmpia.

Ciotlăuș a luat un cartonaț galben la mijlocul reprizei secunde și putea lăsa echipa în 10 oameni, 3 minute mai târziu când a ripostat la un fault făcut de un adversar. Arbitrul meciului l-a avertizat verbal și a păstrat echilibrul numeric pe terenul de joc, iertându-l pe conducătorul de joc al apahidenilor.

Dan Citlăuș la un pas să fie eliminat

Ovidiu Bondor a reușit să obțină un penalty după o pătrundere verticală în careul de 16m, atacantul alb-negrilor fiind faultat de unul dintre apărătorii oaspeților. Nr. 20 a executat lovitura de pedeapsă în partea dreaptă a portarului și a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 75 a jocului.

Peste doar 10 minute Sporting Apahida a reușit să marcheze golul ce avea să le aducă primele puncte în Liga a IV-a prin Alin Vasilaș care a marcat din interiorul careului de 16 metrii, răzbunând și el marea ratare din prima repriză.

Golul lui Vasilaș aduce primele puncte în clasament

Ovidiu Bondor putea să mărească diferența pe tabelă în ultimele minute ale jocului, însă scărița încercată a fost prinsă de portarul celor de la Câmpia Turzii.

În meciul de azi s-au remarcat și cei doi tinerii ai echipei. Daniel Telecan care a jucat foarte bine ca fundaș dreapta, reușind să anihileze atacurile firave ale galben-albastrilor, în plus a reușit câteva pase bune direct pe atacantul Ovidiu Bondor, mingi lungi însă foarte precise.

Daniel Telecan în duel cu decarul celor de la Câmpia Turzii

Tânărul Daradics a reșit pe cealaltă parte a terenului să-și depășească adversarul direct și să centreze bine pentru atacanții Sportingului.

Sporting ia cele trei puncte și se pregătește pentru meciul din etapa viitoare ce se va desfășura la Gilău în compania formație Someșul Gilău.

Meci greu pentru Sporting la debutul în Liga a IV-a. Vezi cum s-au descurcat băieții
Data: 2017-08-26

Sâmbătă dimineața, Sporting Apahida și-a făcut debutul în Liga a IV-a. Noua echipă de fotbal a comunei Apahida a început sezonul 2017-2018 printr-un meci disputat pe teren propriu în compania formației Armenopolis Gherla. Apahidenii au început cu Marius Nicoară în poartă, în apărare Danut Telecan, Raul Campean, Pojar Florin, la mijloc Andrei Pop, Liviu Muresan, Cristi Gavrus, Muresan Alex si în atac cu Alin Vasilas și Ovidiu Bondor.

Meciul a fost unul spectaculos cu multe ocazii de poarta de ambele parti. În minutul 33 mijlocașul Sportingului, Cristi Găvruș a fost faultat in careu, iar arbitrul partidei a dictat lovitură de pedeapsă. Stopperul gazdelor Raul Câmpean a transformat fără emoții penalty-ul obținut, iar Apahida conducea cu 1-0. Din păcate, jucătorul care a obținut lovitura de pedeapsă s-a accidentat iar în locul său a intrat tânărul Daradics.

raul-campeanRaul Câmpean marcatorul golului

Avantajul gazdelor a durat doar 9 minute, în minutul 42, Andrei Pop comite o greseala si face un fault in propriu careu la o faza care nu anunta mare lucru. Arbitrul meciului foarte aproape de faza arata din nou punctul cu var, iar executantul celor de la Armenopolis transformă plasat lovitura de pedeasă.

La pauza se intră cu scorul de 1-1, iar cele câteva zeci de persoane prezente la meci își puneau speranțe într-o repriză secundă mai productivă pentru gazde.

bondorOvidiu Bondor a facut un meci bun, dar nu a reusit sa inscrie

Armenopolis a reușit să înscrie în minutul 47 după o fază încâlcită. Echipa gazdă a pus mai multă presiune pe poarta adversă însă ocaziile ivite au fost ratate. O nouă accidentare, de data aceasta la Alin Vasilaș l-a forțat pe antrenorul Florin Pojar șă efectueze o nouă schimbare.

Noul intrat nr. 20 de la Sporting a fost eroul negativ al meciului, jucătorul având de două ori șansa de a egala din postura de singur cu portarul advers. Lucrul acesta nu s-a întâmplat, iar înfrângerea putea fi și mai drastică. Din fericire, goalkeeperul gazdelor Marius Nicoară a fost în formă maximă azi, prin paradele sale reușind să păstreze rezultatul. Nicoară a parat și un 11 m în minutul 75.

Cel mai bun jucător al Sportingului în meciul de azi, portarul Marius Nicoară

Sporting Apahida - Armenopolis Gherla 1-2, după un meci frumos însă nu suficient de pragmatic. S-a simțit lipsa unor jucători importanți precum, Ciotlăuș Dan sau Mihai Chindriș. Urmează o deplasare grea în etapa a doua la Arieșul Turda.

Sporting Apahida pe primul loc la Cupa ”Vasile Moga”
Data: 2017-08-23

Nou înfințata echipă de fotbal a comunei  ”Sporting” a reușit să câștige turneul  organizat de Primăria Apahida cu ocazia Zilelor Apahidei, competiție la care au mai participat Inter Dezmir, Viitorul Dezmir, Progresul Sânnicoara și Voința Pata.

In finală Sporting Apahida și-a depășit clar adversara Voința Pata cu scorul de 10-0. Pe locul secund s-a clasat Voința Pata iar ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Inter Dezmir.

Cu o evoluție de nota 10 în meciurile de pregătire din această vară, noul club se prăgătește de primul meci oficial al noului sezon, un meci dificil pe care îl va susține pe Arena Vasile Moga din Apahida , sâmbătă 26 august începând cu ora 11. Iubitorii sportului rege sunt invitați să asiste la meci și să-i încurajeze echipa.

SPORTING Apahida prima victorie! Un meci frumos cu multe ocazii de poartă
Data: 2017-08-13

Noua echipă de fotbal ”Sporting Apahida” a debutat cu o victorie pe teren propriu în amicalul disputat cu Progresul Sânnicoara azi începând cu ora 18. Antrenorul jucător Florin Pojar a început meciul cu un 11 ”clasic” cu portarul Nicoară, Florin Pojar, Raul Câmpean, Mihai Chindriș, Alex Mureșan, Cristi Găvruș, Dan Ciotlăuș, Liviu Mureșan,  Ovidiu Bondor, printre titulari.

De la început Sporting a pus presiune pe apărarea sannicorenilor, insa prima sansa mare de gol a fost a sportivilor imbracati in visiniu. Primul gol a fost marcat insă, dupa un sfert de ora de joc dupa o pasa verticala care l-a gasit pe atancantul Ovidiu Bondor singur cu portarul, fostul golgeter a Ligii a IV-a a marcat printr-un lob din afara careului.

Fotbalistii Sportingului l-au facut mare pe portarul sannicorean care a reusit sa aiba numeroase interventii salvatoare din postura de 1 la 1 cu atancantii sau mijlocasii imbracati in alb.

Bondor a realizat dubla in minutul 30, dupa o lovitura de cap la coltul scurt, venita după o centrare de pe partea stanga.

Cristi Găvruș a stabilit scorul primei reprize reușind să înscrie după o pătrundere surpinzătoare în careul de 16 metrii.

În repriza a doua au fost folisiți și tinerii Daradics Alexandru, Telecan Danut și Vlad  Rus.

Daradics a făcut o partidă bună arătând că are talentul necesar pentru a face parte din lotul noii echipe. De asemenea, tânărul Daniel Telecan a reusit sa faca cateva faze interesante, mai putin reusita a fost evolutia tanarului Rus.

Si in partea a doua varful celor de la Sporting, Ovidiu Bondor a fost la post reusind sa marcheze inca doua goluri. Pe lista marcatorilor se regaseste si Raul Campean care a marcat in cea de-a doua repriza un gol din interiorul careului mic.

Scorul final a fost 6-0, echipa din Apahida reusind o victorie categorica, in fata vecinilor din Sannicoara.

Sporting Apahida arata bine si asteapta trialul organizat de Primaria Apahida cu ocazia Zilelor comunei Apahida, acolo vor intalni echipe ceva mai puternice precum, Inter Dezmir sau Vointa Pata.

Meci spectaculos in Liga a II-a între Știința Miroslava și Dacia Unirea Brăila, printre artizanii meciului de la Iași se numără și cei doi fotbaliști din Apahida care evoluează la cele două formații Andrei Chindriș ( Miroslva) și Olimpiu Bucur ( Brăila).

Andrei Chindriș a marcat pentru 3-2 în minutul 52 a meciului după o centrare în careu tânărul fotbalist a reușit să-l învingă pe portarul Unirii Brăila cu o lovitură de cap la colțul scurt. Vezi video:

Unirea Brăila a readus egalitatea pe tabelă zece minute mai târziu prin Olimpiu Bucur care a reușit să înscrie din interiorul careului mic.

Partida s-a terminat cu scorul de 4-4 și a fost declarată cel mai bun meci a etapei a II-a disputat în liga secundă.

Fotbalul se întoarce la Apahida după un sezon de pauză! Mâine va avea loc prima partidă amicală
Data: 2017-08-12

Un an a absentat Apahida de pe scena fotbalistică județeană, începând cu sezonul 2017-2018 localitatea Apahida va avea din nou o echipă ce va evolua în Liga a IV-a. ”Sporting Apahida” este un club privat care s-a înscris deja la Asociația județeană de Fotbal și urmează ca în câteva zile procedurile de înființare să fie finalizate. Astfel după un an de pauză Arena ”Vasile Moga” va găzdui din nou meciuri de fotbal antrenante pentru iubitorii sportului rege din Apahida.

De altfel la noul club va evolua ”generația de aur” a fostei echipe Someșul Apahida, antrenorul Florin Pojar ne-a declarat că lotul este compus din jucători cu experință și din tineri de perspectivă aproape toți localnici Iată câteva nume cunoscute: Florin Pojar, Alex Mureșan, Dan Ciotlăuș, Raul Câmpean, Alin Vasilaș, Marius Boboș, Cristi Găvruș, Ovidiu Bondor, Liviu Mureșan, Cornel Pop, tinerii Daradix și Dănuț Telecan și portarul Nicoară.

Primul meci demonstrativ al noii echipe va avea loc mâine pe Arena Vasile Moga începând cu ora 18. Echipa oaspete Progresul Sânnicoara și testează și ea lotul în pragul noului sezon competițional.

Președintele clubului Carol Vlad ne-a declarat că momentat au fost achiziționate două rânduri de echipamente strict necesare pentru meciurile de acasă și deplasare, dar și mingi pentru pregătirea echipei, după finalizarea formalităților membrii fondatori ai noului club vor decide dacă se vor face și alte investiții.

Avem un grup frumos și sperăm să facem o figură frumoasă în primul sezon. În iarnă vom vedea cum ne prezentăm și vom mai aduce câțiva jucători valorioi pentru a ne întări echipa. Până atunci îi invităm pe iubitorii fotbalului din Apahida să fie alături de noi, iar mâine de la ora 18 este prima ocazie când pot vedea noua echipă la ”lucru”. Avem încredere că vom câștiga detașat în acest derby local . A declarat președintele clubului Carol Vlad

Andrei Chindriș a fost împrumutat la o nouă echipă din Liga a II-a
Data: 2017-08-02

Tânărul fotbalist Andrei Chindriș și-a schimbat echipa in această vară. Cumpărat anul trecut de FC Botoșani, Andrei Chindriș a fost lăsat de fostul antrenor Leo Grozavu ”să crească” la o echipă din Liga secundă, Academica Clinceni. După un retur petrecut la Clinceni, apahideanul Andrei Chindriș își schimbă echipa, întrucât noul antrenor al celor de la Clinceni, Erik Lincar l-a folosit puțin în ultima parte a campionatului, iar tânărul fotbalist are nevoie de cât mai multe meciuri în picioare.

Apahideanul Andrei Chindriș va juca în noul sezon la nou-promovata Știința Miroslva, care va debuta în Liga a II-a, vineri 4 august la Târgu Mureș într-un meci contra celor de la A.S.A. În Liga a doua se va duela cu alt apahidean Olimpiu Bucur care joacă pentru Dacia Unirea Brăila.

Chindriș este un membru important al naționalei României de fotbal Under 19. El și-a făcut junioratul la Universitatea Cluj și a fost coleg cu atancantul Botoșaniului Olimpiu Moruțan,care în această vară a fost la un pas să semneze cu Steaua.