banner-big
O săptămână de vis pentru Sporting Apahida
Data: 2017-11-27

Sporting Apahida a avut două etape de pomină în ultima săptămână, mai întâi au reușit o perofmanță greu de egalat, au marcat șapte goluri în 37 de minute celor de la Viitorul Feleacu, lucru care i-a demoralizat total pe jucătorii ”de pe deal”, care au decis să se retragă de pe teren, iar mai apoi au făcut un meci de zile mari la Florești.

Săptămâna trecut formația locală Sporting Apahida a livrat surpriza începutului turului de campionat reușind să câștige meciul disputat în deplasare cu C.S. Florești, una dintre pretendentele la promovarea în Liga a III-a. Meciul s-a terminat cu scorul de 1-0, golul de trei puncte fiind marcat din penalty de Raul Câmpean, în minutul 15 al întâlnirii. Formația locală urcă pe locul 8 în campionat și are evoluții din ce în ce mai bune!

Mult succes pe mai departe!

Derby local întrerupt în minutul 94! Arbitrul a plecat de pe teren

Cele mai bune echipe locale din Liga județeană, Progresul Sannicoara si Inter Dezmir au făcut spectacol la meciul disputat ieri la Apahida. Dar nu a fost vorba despre un spectacol fotbalistic cum ne-am fi așteptat ci despre un show nedemn pentru terenul de fotbal.

Omul care a provocat scandalul de la finalul partidei a fost arbitrul central al partidei Moca Rares care a acordat 2 penaltyuri cate unul pentru fiecare echipa și două cartonașe roșii celor de la Sânnicora.

Conducerea celor două echipe au păreri diferite despre prestația arbitriului central.

Gazdele de la Sannicoara, desi aveau avantaj pe tabela, au avut un jucator eliminat pentru fault de ultim aparator asupra lui Sergiu Gorgan, proteste vehemente si injurii grosolane la adresa arbitrului, fapt ce a dus si la eliminarea antrenorului/conducatorului echipei gazda! Trimis in afara terenului de joc acesta a injurat tot timpul brigada de arbitrii dupa eliminare, ba chiar a reintrat in teren de doua ori nemultumit de deciziile acestora! Daca la prima intrare a fost iertat de arbitrul care nu a oprit meciul, asa cum se impunea, Moca Rares a decis sa intrerupa meciul in minutele de prelungire, din motive de securitate personala, cand Inter Dezmir a primit (din nou decizie corecta) penalty la un fault in careu asupra lui Chiorean Andrei, penalty ramas neexecutat! - se arata in comunicatul postat pe pagina de Facebook al celor de la Inter Dezmir

De cealată parte un apropiat al grupării sânnicorene susține că arbitrul a făcut totul pentru ca Inter să câștige, a eliminat doi jucătorii de la gazde și a prelungit partida nejustificat de mult, deși inițial arătase doar 4 minute de prelungire. Aceeasi sursa susține că lovitura de pedeapsă rămasă neexecutată s-a dat în minutul 96, când meciul trebuia să fie încheiat de mult.

Pe site-ul celor de la AJF Cluj este mentionat ca partidaa fost intreruptain minutul 94. Echipa Progresul Sannicoara care a facut un tur de campionat remarcabil risca acum sa piarda partida la masa verde cu scorul de 3-0.

Au înscris la ultima fază a meciului și au salvat un meci care părea pierdut
Data: 2017-11-04

Sporting Apahida a întâlnit azi pe teren propriu formația Unirea Tritenii de Jos. Oaspeții au deschis scorul în prima repriză după o neînțelegere între portarul Nicoară și fundașul Nicolas Bold, unul dintre jucătorii oaspeților a reușit să speculeze momentul și a deschis scorul. În prima parte apahidenii au avut câteva ocazii bune de a marca, însă scorul a rămas 1-0 pentru oaspeți, după 45 de minute de joc.

Oaspeții de azi au fost extrem de vocali pe teren, aruncându-și cuvinte grele atât între ei cât și către arbitri. Presiunea pusă pe brigada de arbitrii a dat rezultate. Au fost multe momente când jucătorii oaspeților au fost iertați de cartonașe galbene. Însă în minutul 60 al întâlnirii jucătorul cu numărul 20 de la oaspeți a fost eliminat după ce a primit al doilea galben, pentru proteste și înjurături.

Zece minute mai târziu Nicoară s-a remarcat printr-o intervenție fantastică. Unul dintre atacanții oaspeților a scăpat singur spre poartă, a reușit să șuteze însă portarul gazdelor a ghicit colțul și a respins păstrând avantajul minim al oaspeților.

În minutul 75 a întâlnirii asistentul semnalizează greșit offside, la o fază în care atacantul Ovidiu Bondor reușise să intre în careu și a fost faultat clar de unul dintre fundașii oaspeţilor. Central întâlnirii a fluierat ofsaid și l-a avertizat cu cartonaș galben pe atacantul nostru. Măsura corectă era penalty pentru Apahida și galben pentru fundașul celor de la Triteni.

Ovidiu Bondor a văzut cel de-al doilea cartonaș galben 5 minute mai târziu pentru un fault din spate făcut în careul oaspeților. Situația numerică se egală și Apahida avea șanse aproape minime de a revenii pe tabela de marcaj.

Mai mult decât atât după o fază încâlcită în careul gazdelor Unirea a reușit să-și dubleze avantajul când mai erau aproximativ 10 minute din timpul regulamentar de joc.

La doi la zero s-a auzit şi galeria gazdelor, compusă azi din trei copilași mai mici de cinci ani, dirijați de pe margine de un părinte. ”Hai Apahida, Hai Apahida, Hai Apahida” și Apahida a început să joace fotbal. Decarul echipei, Dan Ciotlăuș a dat tras semnalul de alarmă, prin câteva incursiuni periculoase pe partea stângă a atacului gazdelor. ”Roșu” a reușit execuția zilei, punctând pentru scorul de 1-2 direct din lovitură de la colțul terenului, cu toată opoziția fundașului pus la bară întâi de portarul oaspeților.

ciotlaus

Ciotlăuș Dan - omul meciului!

Când mai erau 3 minute din timpul regulamentar Ciotlăuș a încercat din nou poarta,mingea a fost respinsă de portarul gazdelor în față, iar Raul Câmpean a trimis peste poartă din 7 metri spre disperarea spectatorilor.

La originile ultimei faze a meciului a fost tot Dan Ciotlăuș, care a reușit o centrare foarte bună din banda stângă, Raul Câmpean a recentrat perfect în mijlocul careului de 6 metri unde apare inspirat Alex Mureșan care pune latul și aduce egalarea la care nimeni nu mai spera.

Apahida s-a chinuit să obțină un punct cu o echipă care era de bătut azi, marea problemă a fost lipsa ocaziilor de poartă în primele 60 de minute.

Cel mai frumos moment a meciului s-a consumat înafara terenului, când la un momentdat din micuța și gălăcioasa galeria a gazdelor care a strigat minute în șir ”Hai Apa-hi-da, Hai Apa-hi-da”, una dintre fetițe în întreabă pe tatăl său: ”Tati care-i Apahida?”. Întrebarea a stârnit zâmbetul pe fețele tuturor celor aflați în apropiere.

Data: 2017-10-30

Au durat mai mult prezentările decât meciul în sine!. Mariș Ciprian a întâlnit în această seară un maghiar în confruntarea RXF desfășurată la Brașov. Mariș a început brutal meciul reușind sa-l facă KO pe adversarul sau în mai puțin de 10 secunde. Țigli își trece în palmares a cincea victorie la MMA și încheie cu brio anul 2017.

Mariș a ținut să le mulțumească tuturor pentru sprijinul care i-a fost acordat atât celor care îl sponsorizează cât și celor care îl ajută să se pregătească dar și prietenilor săi care îi sunt alături la fiecare meci.

Felicitări Țigli și mult succes pe mai departe!

Mariș revine în cușcă! vezi cu cine se bate mâine
Data: 2017-10-29

Ciprian Mariș va lupta luni, 30 octombrie, la Gala RXF SuperKombat in Cage ce se va desfășura la Brașov.

Brașovul va fi gazda unei premiere în sportul de contact european, pentru prima dată două promoții vor organiza o gală pe reguli de MMA și K1 în cușcă, evenimentul va fi organizat în cadrul unei editii speciale VIP. Cea mai cunoscută promoție de MMA din Romania va gazdui pe lângă meciurile specifice de MMA și meciuri internaționale pe reguli K1 prin cea mai cunoscută promoție europeană Superkombat .

Evenimentul va avea loc la Brașov într-o locație exclusivistă Lux Divina , iar biletele se pot achiziționa prin rețeaua Eventim sau prin rezervare directă.

Acest show exclusiv va aduce în cușca pentru prima dată sportivi importanţi din Superkombat respectiv RXF precum: Tolea Ciumac , Negumereanu Nicolae , Mariș Ciprian , Daniel Stinghe, Radu Dorobanţu, dar şi noii eroi ai categoriei grea din Superkombat, Alex Radnev, Ion Grigore, Robert Cristian care vor lupta pentru un loc în circuitul mondial în faţa unor adversari internaţionali.

Mariș revine în cușcă după o pauză de trei luni timp în care s-a pregătit zilnic pentru a-și îmbunătăți performanțele sportive. La finalul lunii iulie apahideanul Mariș a reușit să-l învingă pe sportivul maghiar Attila Szogyenyi în Gala RXF 27 disputată la Piatra Neamț. Mariș a câștigat în mai puțin de un minut prin TKO.

Și de această dată Mariș va lupta tot împotriva unui maghiar, Robert Miczura.

”Îi invit pe toți prietenii din Apahida să fie alături de mine luni, 30 octombrie, când voi lupta din nou, pentru ei și pentru toți cei care mă cunosc. Îi asigur că voi da totul pentru a obține o nouă victorie. ”- a declarat Mariș. Meciul va fi transmis live de PRO X începând cu ora 19.

Progresul Sânnicoara surprinde prin evoluțiile din noul sezon
Data: 2017-10-23

Sânnicorenii conduși de Radu Păcuraru au început neașteptat de bine noul sezon competițional. Progresul Sânnicoara a reușit să câștige ieri în deplasare la ACS Aghireșul și a acumulat nu mai puțin de 19 puncte în 11 etape. A fost a șasea victorie a sezonului pentru sânnicoreni, care în sezonul trecut au terminat pe ultima poziție a clasamentului cu 11 puncte strânse în 32 de etape.

Echipa s-a întărit cu mai mulți fotbaliști din Apahida încă de la finalul sezonului trecut, iar jocul prestat de noua formulă pusă în teren de antrenorul Radu Păcuraru s-a dovedit a fi prolific.

În etape viitoare Progresul Sânnicoara va întâlni pe teren propriu liderul campionatului Progresul Vlaha. Meciurile de acasă ale sânnicorenilor se desfășoară pe Arena ”Vasile Moga” din Apahida, datorită stării proaste a terenului de la Sânnicoara.

Felicitări sânnicorenilor pentru fotbalul arătat în acest început de sezon și mult succes pe mai departe!

Sporting victorie fără emoții în meciul cu Viile Dejului

Sâmbătă pe arena ”Vasile Moga” din Apahida, formația locală Sporting a dat piept cu echipa A.s. Viile Dejului. Băieții conduși de Florin Pojar au reușit să marcheze încă din prima repriză prin Alin Vasilaș. Meciul a curs într-o singură direcție, iar în repriza a doua Ovidiu Bondor și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor și a stabilit scorul final Sporting -Apahida A.S. Viile Dejului 2-0.

Sporting Apahida se află la jumătatea clasamentului cu 13 puncte acumulate în 10 meciuri.

În etapa viitoare echipa noastră va întâlni în deplasare laterna roție a clasamentului Viitorul Mihai Georgescu Cluj-Napoca.

Gol marcat în ultimul minut! Meciul s-a decis la ultima faza
Data: 2017-10-14

Sporting Apahida si Universitatea Cluj II s-au întâlnit  ieri pe Arena ”Vasile Moga” din Apahida, într-un meci din cadrul etapei a noua, a campionatului Ligii a IV-a. Lotul apahidenilor pentru acest meci a fost vitregit de absențele mai multor titulari.

Sporting Apahida a avut prima șansă de a înscrie a partidei prin Gabriel Luca, jucătorul cu nr. 21 a trimis puternic dintr-o lovitură liberă de la 25 metrii de poartă, însă mingea a lovit stâlpul din dreapta portarului. Zece minute mai târziu a fost rândul celor de la Universitatea să trimită mingea în bară după ce în primă instanță, Nicoară portarul Sportingului a avut o intervenție salvatoare în fața atancantului oaspeților. Portarul gazdelor avea să fie eroul primei reprize, până la pauză reușind să mențină egalitatea pe tabelă printr-o serie de parade miraculoase. În prima repriză apahidenii au și marcat, însă golul lui Andrei Pop a fost anulat corect pe motiv de offsaid.

Portarul Nicoară la una din numeroasele intervenții salvatoare

În repriza a doua Universitatea a rămas la cârma jocului, și-a creat din nou multe ocazii de a marca, însă fie lipsa de precizie a jucătorilor îmbrăcați în alb-negru fie interventiile spectaculoase ale portarului gazdelor au facut ca scorul să rămână alb până spre finalul meciului, de menționat că în repriza a doua apahidenii au avut trei șanse mari de a marca. Golgeterul echipei Ovidiu Bondor a ratat două mari oportunităti, ambele din apropierea careului mic. De asemenea Andrei Pop a avut șansa să deschidă scorul la o fază frumoasă, jucătorul gazdelor a șutat puternic din coltul careului de 6 metrii,însă mingea a trecut razant peste transversală.

O parte dintre spectatorii prezenți l-au contestat vehement pe arbitrul meciului

Cele trei puncte au luat drumul Clujului la ultima faza a meciului când după câteva șuturi  spre poarta lui Nicoara blocate de fundași gazdelor, mingea a ajuns norocos la unul dintre atacanții oaspeților aflat la 4 metrii de poartă, care a șutat cu sete și a adus victoria studenților.  A fost o victorie meritată, dacă ținem cont de numeroasele ocazii avute de studenții clujeni , însă care a lăsat un gust amar echipei gazde, mai ales prin prisma momentului în care s-a marcat unicul gol al meciului.

Etapa viitoare Sporting va juca tot pe teren propriu în compania formației Viile Dejului.

Meci palpitant la Iclod, cu un final de vis pentru Sporting Apahida
Data: 2017-10-09

Sâmbătă 7 octombrie s-a consumat o nouă etapă din Liga a IV-a pentru Sporting Apahida prin meciul disputat în deplasare la Iclod. Formația gazdă Unirea Iclod pornea ca favorită dacă ținem cont de poziția avută în clasament și de numărul de puncte strânse pe teren propriu, iar prima repriză a meciului le-a dat apă la moară celor care erau siguri de o victorie a gazdelor.

Unirea Iclod a condus la pauză cu scorul de 1-0, prin golul lui Porumb, iar în vestiarul Sportingului s-a tras semnalul de alarmă. Așa cum am remarcat și în precedentele partide, apahidenii se mobilizează mai bine după pauză, iar punctele câștigate de Sporting în acest început de campionat au fost obținute prin realizările venite în repriza a doua. Situația s-a repetat și în partida de la Iclod.

Ovidiu Bondor a reusit sa restabilească egalarea ducând scorul la 1-1, iar Alin Vasilaș i-a adus pentru prima dată în avantaj pe apahidenii câteva minute mai târziu (2-1).Gazdele au reușit să egaleze la 2 prin Ținteșan, însă golgeterul echipei Sporting, Ovidiu Bondor (cu 8 reușite) a trimis cele trei puncte spre Apahida, realizând astfel ”dubla”.

După 8 etape noua echipa a comunei Apahida strânge 13 puncte și urcă pe 8 fiind la egalitate de puncte cu Unirea Iclod și Universitatea II, golaverajul despărțindu-le pe cele trei echipe.

Jumătate de echipă se uita la ea în timp ce mingea intra în poartă! Arbitrul a validat golul!!!
Data: 2017-10-02

Sâmbăta 30 septembrie, de la ora 11, pe Arena ”Vasile Moga” din Apahida s-a disputat meciul Sportingului în compania formației Arieșul Mihai Viteazu, partidă din cadrul etapei a șaptea a Ligii a IV-a de fotbal Cluj.

Meciul a debutat cu o dominare clară a celor de la Mihai Viteazu care au  reușit să deschidă scorul în minutul 35. Trei minute mai târziu ospeţii puteau să-și dubleze avantajul însă portarul Nicoară a avut un reflex salvator.

Nicoară unul dintre cei mai buni jucători de pe teren în meciul de sâmbătă

Apahidenii au îndrăznit mai mult pe final de repriză, iar insistența le-a fost răsplătită, cu cinci minute înaintea fluierului de final al primei reprize, Ovidiu Bondor reuşeşte să scape de marcajul ultimului apărător și intră în careu, driblează portarul în lateral însă este agățat de acesta și arbitrul aproape de fază dictează lovitură de pedeapsă pentru gazde. Răul Câmpean plasează excelent șutul în partea dreaptă a portarului, care deși ghicește colțul nu mai are cum respinge mingea care intră în poartă.

Raul Câmpean execută perfect lovitura de pedeapsă

La pauză scorul a fost 1-1.

Repriza a doua a meciului a continuat în aceeaşi notă, apahidenii au preferat să se apere și să iasă pe contraatac.
 În minutul 50 o fază controversată aduce echipa gazdă în avantaj. Era un atac poziţional cu mijlocașii Someșului la 20m de poartă, iar fundașii și mijlocași oaspeților îngrămădiți în propriu careu. Un cățel din audiență intră pe gazon și distrage atenția câtorva jucători oaspeți, inclusiv a portarului celor de la Mihai Viteazu, Ciotlăuș Dan șutează la poartă din afara careului, mingea deși nu suficient de puternică îl păcălește pe portarul visător a oaspeților și intră în poartă. Arbitrul spre surprinderea tuturor validează golul, cu toate protestele oaspeților și Apahida preia conducerea pe tabela de marcaj profitând la maxim de avantajul creat de ”jucătorul surpriză”.

KARA ”coautoarea” golului marcat de Ciotlăuș!

Cei de la Mihai Viteazu și-au înteţit atacurile, doar intervențiile spectaculoase a portarului Nicoară au păstrat scorul până spre finalul meciului. În minutul 75, oaspeții obțin un penalty după un fault inutil a unuia dintre fundașii gazdelor. Executantul trimite mingea în bară și Nicoară mai scapă o dată.

Presiunea oaspeților a dus la eroarea autorului primului gol Raul Câmpean, care a luftat o respingere lăsând în postura de singur cu portarul pe unul dintre atacanții Arieșului care de această dată a reușit să-l învingă pe Nicoară și să aducă egalarea.

De menționat că după marcarea golului egalizator, tot  oaspeții au fost cei care au avut ocazii mai clare și mai multe de a marca.

Bondor a avut și el o șansă de a marca din 6 metri, la finalul meciului, însă chiar dacă introducea mingea în poartă arbitrul nu ar fi validat golul, întrucât tușierul ridicase fanionul, anunțând o poziție afară din joc

Meciul palpitant putem spune că i-a adus Sportingului un punct în compania uneia dintre cele mai puternice echipe pe care le-au întâlnit apahidenii în acest început de campionat. Cu 10 puncte în 7 partide Sporting Apahida se situează pe poziția a zecea și urmează un meci la fel de greu Sâmbătă 7 Octombrie la Iclod.

Sporting la a treia victorie consecutivă!
Data: 2017-09-19

Spectatorii prezenți azi pe Arena ”Vasile Moga” din Apahida au asistat la o partidă spectaculoasă cu multe goluri și multe alte ocazii de poartă. Sporting Apahida și Vulturul Mintiul Gherlii s-au întâlnit într-un meci din cadrul etapei a patra (Liga a IV-a), partidă începută la ora 17.

Sporting a început cu: Marius Nicoara in poarta, Muresan Liviu, Raul Campean, Bold Stefanio, Florin Pojar, Muresan Alexandru, Luca Gabriel, Pop Cornel, Ciotlăuș Dan, Vasilaș Alin și Ovidiu Bondor.

Apahidenii au inceput in forta meciul punand stapanire pe mijlocul terenului inca de la primul fluier al arbitrului. Ovidiu Bondor a reusit sa deschida scorul dupa o centrare perfecta a numarului 9, Alin Vasilas. Atacantul Sportingului a pus latul si a marcat din 6 metrii. Al doilea gol al meciului a fost destul de bizar. Ovidiu Bondor a scapat singur cu portarul advers, a intrat in careul de 16 metrii si a incercat un lob, mingea parea ca va iesi in afara terenului, inclusiv atacantul si-a pus mainele in cap fiind convins ca a ratat o ocazie imensa, insa mingea a cazut pe un smoc de iarba si a capatat o traictorie ciudata intrand in plasa oaspetilor de azi. ”A marcat harciogul” a fost prima reactie a celor din tribune care s-au amuzat si bucurat de majorarea scorului.

Alin Vasilaș a făcut o partidă foarte bună, a dat două pase de gol și a obtinut un penalty

Oaspeții de azi s-au motivat la pauză și au intrat pe teren hotărâți să întoarcă rezultatul. În 10 minute de la reluarea jocului jucătorii Mintiului ar fi putut egala situația pe tabelă. Mai întâi arbitrul a acordat un penalty, la o intervenție hazardată a portarului Nicoară la o minge plouată în careul de 16 metrii. Lovitura de pedeapsă a fost transformată deși portarul Sportingului ghicise colțul pe care va bate jucătorul celor de la Mintiu. În doar 5 minute oaspeții au avut o ocazie imensă însă au rătat din 6 metri o mare oportunitate de egalare.

Fotbaliștii Sportingului și-au adus aminte că joacă pe teren propriu și au preluat din nou frâiele jocului. În minutul 60 Bondor reușete tripla după o gafă a noului portar introdus la pauză de echipa oaspete. Scorul a urcat la 3-1 și deja se cunoștea câștigătoarea celor trei puncte. În minutul 75 Alin Vasilaș a fost faultat în careul de 16 metri și s-a dictat lovitură de pedeapsă pentru gazde.

Bold Stefanio marcatorul golului din penalty

Executantul loviturii a ratat in prima instanta, mingea respinsa de portar a ajuns din nou la acesta insa acesta a fost faultat din nou de unul din aparatori si s-a dictat lovitura de pedeapsa si s-a acordata un cartonas rosu unui jucator al echipei oaspete. Cel de-al doilea penalty a fost transformat fără probleme si scorul urca la 4-1.

Dupa 3 minute mingea ajunge in careul apahidenilor, iar portarul Nicoara face o gafa si este penalizat de atacantul oaspetilor care reduce din diferenta.

Atacantul Sportingului Ovidiu Bondor marcator a patru goluri in meciul de azi

Ovidiu Bondor, omul meciului, si-a trecut in cont golul cu numarul 4, dupa o noua centrare de pe partea stanga a terenului, pe care a reusit sa o fructifice cu un sut plasat la coltul lung. Scorul de 5-2 s-a mentinut pana la finalul meciului.

Sporting - Someșul 3-1 ! Apahida vine cu trei puncte de la Gilău
Data: 2017-09-16

Sporting Apahida a întâlnit azi într-un meci din cadrul etapei a IV-a a Ligii a 4-a de fotbal Cluj, Someșul Gilău. Meciul s-a disputat pe terenul celor de la Gilău, un teren tare cu iarba arsă de soarele puternic din ultimele zile.

Meciul a început bine pentru apahideni cu un gol marcat în primele minute de atacantul Ovidiu Bondor, până la pauză însă gazdele de azi au reușit să egaleze. La faza golului marcat de Someșul, fotbaliștii noștii au cerut henț, marcatorul făcând o preluare cu mâna. Arbitrul meciului a lăsat jocul să continue și golul a fost validat.

Ovidiu Bondor a marcat doua goluri in meciul de azi

La fel ca în meciul trecut apahidenii s-au consultat la pauză și au luat măsuri pentru a percuta poarta adversarilor în partea a doua a meciului. În repriza a doua Ovidiu Bondor a reușit dubla, iar fostul jucător a Unirii Jucu; Gabriel Luca și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Someșul Gilău - Sporting Apahia 1-3, iar alb-negrii reușesc să lege doua victorii și să urce câteva pozitii în clasament. Marti 19 septembrie, iubitorii fotbalului din Apahida sunt invitați să asiste la meciul Spoting Apahida - Vulturul Mintiul Gherlii, partidă din cadrul etapei a V-a, meci disputat pe Arena ”Vasile Moga” din Apahida.