Cine sunt câștigătorii festivalului ”Prin tradiție...spre identitate” 2017
Festivalul de foclor ”Prin tradiție ... spre identitate” organizat anual de Liceul Tehnologic ”Ștefan Pascu” din Apahida și-a desemnat câștigătorii celei de-a VII-a ediții. Sute de tineri îmbrăcați în straie populare din diferite zone ale țării au venit la Apahida sâmbătă 13 mai pentru a participa la o nouă ediție a celui mai îndrăgit festival desfășurat în comună, dedicat portului și jocului tradițional românesc. Platoul din fața Casei de cultură a fost populat de tineri iubitori de folclor care duc tradiția și portul strămoșesc mai departe, din generație în generație și pentru care horile și jocul popular reprezintă o parte integrantă a vieții.
Ca de fiecare dată, festivalul a fost compus și în acest an din cele cinci secțiuni: Atelier de Creație, Locul Meu natal (prezentare), Târg Educațional, Concurs prezentare costume populare și binențeles punctul forte a festivalului Concursul de jocuri populare.
Juriul festivalului a fost compus din :
1. Maria Marinela Istici - Manager la Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Cluj – Presedinte.
2. Căpuşan Gheorghe – Fondatorul şi proprietarul Muzeului ,,Poarta de sub Feleac,,– Membru
3. Cristuțiu Corina - Instructor coregraf, reprezentant al Asociației ”De la lume adunate și-napoi la lume date”, Cluj-Napoca - Membru
În acest an au participat la acest festival următoarele ansambluri foclorice :
1. Seminarul Teologic Ortodox - Cluj Napoca – prezentare costume
2. Răchiţele, Cluj – Ansamblul „Vălul Miresei” – Şcoala Gimnazială Răchiţele;
3. Cătina, Cluj – Ansamblul „Muguri de Cătina” – Primăria Comunei Cătina;
4. Cluj-Napoca, Cluj – Ansamblul „Jucăuşii de pe Someş” – Şcoala Gimnazială “Al.-Vaida Voevod”
5. Rădeşti, Alba – Ansamblul „Flori de Mai” – Căminul Cultural al Comunei Rădeşti;
6. Şieuţ, Bistriţa Năsăud – Ansamblul „Ciobănaşul” – Şcoala Gimnazială Şieuţ
7. Ocna Mureş, Alba – Ansamblul „Tradiţii Uiorene” – Casa de Cultură „Ion Sângerean”;
8. Mihalţ, Alba – Ansamblul „Banu Mihalcea” – Căminul Cultural Mihalţ;
9. Baciu, Cluj – Ansamblul „Cununiţa Baciului” – Şcoala Gimnazială Baciu
10. Ţaga, Cluj – Ansamblul „Cununiţa” - Şcoala Gimnazială Ţaga
11. Oradea, Bihor – Liceul Teoretic „Aurel Lazăr” Oradea
12. Popeşti, Cluj – Ansamblul „Zestrea din Popeşti” – Şcoala Gimnazială Popeşti;
13. Hodac, Mureş - Ansamblul „Hodăceana” – Asociaţia Culturală „Hodăceana”
14. Apahida, Cluj – Ansamblul „Someşul” – Liceul Tehn. „Ştefan Pascu” Apahida.
15. Cluj Napoca, Cluj - Ansamblul „Crăişorul” – Sindicatul „CIVITAS” al Primăriei Cluj Napoca
Câștigătorii secțiunii ”Eu mi-s mândru/mândră-n satul meu” (concurs de port popular) au fost:
FETE:
Marele Premiu - Moldovan Cristina, clasa a XI-a, Seminarul Teologic Ortodox Cluj-Napoca
Premiul I- Boca Andreea Felicia, clasa a III-a, Școala Gimnazială Cătina
Premiul al II-lea - Bocor Maria, clasa a X-a, Liceul Teoretic ”Aurel Lazăr” Oradea
Premiul al III-lea - Goronaș Andreea, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială ”Emil Isac” Cluj-Napoca
BĂIEŢI:
Marele Premiu - Cubleşan Claudiu, clasa a XI-a, Seminarul Teologic Ortodox Cluj-Napoca
Premiul I- Chirali Vlad, clasa a III-a, Școala Gimnazială Cătina
Premiul al II-lea- Jurcan Flaviu, clasa a X-a, Seminarul Teologic Ortodox Cluj-Napoca
Premiul al III-lea – Mocan Alex, clasa I, Şcoala Gimnazială Alexandru Vaida-Voevod Cluj-Napoca
În acest an câștigătorii secțiunii secțiunii ”Jocul popular din zona mea” au fost:
Marele Premiu - Mihalţ, Alba, Ansamblul „Banu Mihalcea” al Căminului Cultural Mihalţ
Premiul I - Cătina, Cluj-Napoca – Ansamblul „Muguri de Cătina” al Primăriei Comunei Cătina
Premiul al II-lea - Cluj-Napoca - Ansamblul “Jucăuşii de pe Someş” al Şcolii Gimnaziale Alexandru Vaida-Voevod Cluj-Napoca
Premiul al III-lea - Şieuţ, Bistriţa Năsăud - Ansamblul „Ciobănaşul” al Şcolii Gimnaziale Şieuţ Premiul Special al Juriului- Ansamblul Someşul din Apahida
Au fost acordate şi trei menţiuni ansamblurilor folclorice: din Ocna Mureş-Alba- “Tradiţii Uiorene”, din Baciu “Cununiţa Baciului” şi din Ţaga judeţul Cluj ansamblul “Cununiţa”.
Felicitări organizatorilor, doamnelor Florian Aurora - director al Liceului Tehnologic ”Ștefan Pascu”, Sonkodi Cozma Dana-Maria - profesor de istorie, Kun Melinda – profesor limba engleză, Pop Rodica - profesor fizică-chimie, pentru eforturile depuse de a duce mai departe povestea frumoasă a celui mai logiviv festival desfășurat în comuna Apahida.